Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
poniedziałek 18 lutego 2019  imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
Wiadomości gminne | Kultura, oświata i sport | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia
znajdujesz się w:
Dożynki Gminne w Ryczeniu
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt


  Wpisz swój adres email.
dopisz


Dożynki Gminne w Ryczeniu

Tegoroczne  gminne święto plonów odbyło się w Ryczeniu. Uroczyste obchody dożynek rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu sprawowaną przez byłego proboszcza parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze ks. Jerzego Żytowieckiego w asyście księży z górowskiego dekanatu – ks. Ryszarda Skocza – Proboszcza parafii w Osetnie; ks. Henryka Wachowiaka – proboszcza parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze; ks. Stanisława Orłowskiego z parafii w Kłodzie Górowskiej oraz ks. Tomasza Zagałę  z parafii w Sułowie. Górowskim duchownym asystował wikary Paweł Figura pochodzący z Ryczenia. Przed Mszą Św. dokonano poświęcenia zgromadzonych przed sceną wieńców dożynkowych przygotowanych przez 29 sołectw z Gminy Góra.

Po Mszy Św. uroczystości przeniosły się na plac przed świetlicą wiejską w Ryczeniu, gdzie wszystkich zebranych przywitał zespół „Big Band” z górowskiego Domu Kultury. Tradycyjnie obrzęd dożynkowy prowadzony był przez zespół „Wronowianki”, następnie głos zabrał Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, witając w imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz, obecnej na tegorocznych dożynkach, zaproszonych gości, wśród których znalazł się Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tomasz Pilawka, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu płk Waldemar Bartłomiejczak, Zastepca Dowódcy 4. Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie mjr Mariusz Ślusarz, Wójt Gminy Jemielno Jan Ucinek, Jan Głuszko  – były wójt Niechlowa, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński, Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu Kazimierz Huk, Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu Jacek Sołtys, Dyrektor Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu Stanisław Talerzowski,  władze samorządowe Gminy Góra reprezentowane obok Burmistrz Góry przez Zastępcę Burmistrza Góry Andrzeja Rogalę oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry Jerzego Kubickiego wraz z Radnymi. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych – Komendant Komendy Powiatowej Policji w Górze insp. Ryszard Wójtowicz, były komendant KPP w Górze Zdzisław Rogala, Komendant KPP w Miliczu insp. Robert Grabkowski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Górze st. bryg. Arkadiusz Szuper, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Górze Stanisław Jabłoński, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Górze Andrzej Rękosiewicz. Na tegoroczne święto plonów przybyli również przedstawiciele duchowieństwa górowskiego dekanatu, którzy odprawiali Mszę Świętą, reprezentanci przedsiębiorstw działających w branży  przetwórstwa rolno-spożywczego oraz instytucji i organizacji wspierających rolnictwo, jak i lokalnych przedsiębiorców, w tym Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „DEMI” w Górze Dariusz Dąsal, Prezes Spółki z o.o. „Runoland” w Górze Bogusław Leśniewski, właściciel firmy handlującej art. rolno-przemysłowymi Franciszek Nakoneczny. Wśród zebranych znaleźli się również sołtysi sołectw Gminy Góra na czele z sołtysem Ryczenia Katarzyną Bursztyńską.

Na dożynkach nie mogło oczywiście zabraknąć Starosty i Starościny Dożynek, którymi byli Państwo Wiesława i Stanisław Mrozowscy. Po przywitaniu gości przez Sekretarza Miasta i Gminy w Górze, głos zabrała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, witając wszystkich zebranych bardzo serdecznie, a w szczególności Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, który zaszczycił tegoroczne dożynki w Ryczeniu swoją obecnością oraz rolników. W swoim wystąpieniu Burmistrz Góry zwróciła szczególną uwagę na trud pracy rolników, bez której nie byłoby na naszych stołach podstawowych produktów. Fakt ten został wzmocniony obecną suszą trwającą od wielu dni, na co również położony został akcent i deklaracja pomocy, o którą Burmistrz Góry zwróciła się do władz województwa, by w tym trudnym okresie jak najlepiej pomóc rolnikom. W tym miejscu podziękowała serdecznie wszystkim pracującym na roli za ich trud i codzienną pracę wkładaną w uprawę ziemi, a Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego za okazaną pomoc, nie tylko w kwestii rolników, ale także za przychylność i wsparcie przy realizowanych w gminie inwestycjach. Podziękowania powędrowały także do wszytskich, którzy przyczynili się do zorganizowania dożynek - Sołtys Katarzyny Bursztyńskiej, sponsorów, spółce TEKOM oraz gorowskiego Domu Kultury. Na zakończenie Starosta i Starościna Dożynek przekazali na ręce Burmistrz Góry Dożynkowy Chleb z tegorocznych plonów, który został rozdany wśród zebranych.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród w gminnych konkursach: na wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyło sołectwo Witoszyce, na drugim miejscu uplasowało się sołectwo Chróścina, a tuż za nimi na miejscu trzecim sołectwo Ryczeń. Rozstrzygnięto także konkurs „Nasza wieś piękna i zadbana”. W kategorii „Najpiękniejsza wieś” miejsce I zajął Ryczeń, miejsce II Chróścina a miejsce III Szedziec. W kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” obie nagrody otrzymała Chróścina za „Dzień osadnika” oraz „Ocalić od zapomnienia”. W kategorii „Najpiękniejsza zagroda” miejsce I zajęła Kłoda Górowska – Państwo Dorota i Ireneusz Kaźmierczak, miejsce II zajęli Państwo Kamila i Wojciech Karyś z Ryczenia a miejsce III Państwo Olga i Mieczysław Jurczyk z Szedźca. Ostatnia kategoria to „Najpiękniejsza posesja”, w której laur zwycięstwa przypadł Państwu Reginie i Adamowi Krąpcą z Glinki, na drugim miejscu znalazł się Ryszard Grzelczak z Bronowa. W tej kategorii przyznano dwa trzecie miejsca, które zajęły sołectwa z Ligoty – Państwo Małgorzata i Krzysztof Maryszczak oraz Kłody Górowskiej – Państwo Grażyna i Piotr Jaworscy. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły dla Państwa Małgorzaty i Mariusza Grzybowskich z Kłody Górowskiej, Stanisławy Gałki z Bronowa oraz Państwa Iwony i Mirosława Szostaków z Bronowa. W tym roku swoją nagrodę w kategorii „Najpiękniejsza wieś” przyznali internauci, a dzięki ich głosowaniu zwyciężyła Chróścina.

Nagrody w poszczególnych kategoriach wręczyła wraz z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz.

Kolejnymi punktami obchodów święta plonów w Ryczeniu był występ kapeli góralskiej „Jaworowe Skrzypce”, prezentacja sekcji tańca górowskiego Domu Kultury, program dla dzieci z gigantycznymi bańkami mydlanymi, koncert śląskiego zespołu „Bajery” oraz Agaty Śliwińskiej Akustycznie. Następnie odbyła się zabawa taneczna przy zespole RM – VOICES oraz prezentacja Teatru Ognia.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
kalendarium miesięczne
  
Online: 19 odwiedzin: 8992924
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.