Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
sobota 20 lipca 2019  imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
Wiadomości gminne | Kultura | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia | UE - Projekty
znajdujesz się w:
Wiadomości kulturalne
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt
UE-Projekty

  Wpisz swój adres email.
dopisz


Wiadomości kulturalne

27 marca 2015 r. liczna grupa słuchaczy Górowskiego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w niezwykłym spektaklu „Moralność Pani Dulskiej” wystawianym w Teatrze „Arka” we Wrocławiu. Na pierwszy rzut oka niby nic nadzwyczajnego, sztuka znana bowiem  wszystkim doskonale – więc gdzie tkwi  haczyk?  Były trzy - przedstawienie opracowano na podstawie tragifarsy Gabrieli Zapolskiej przez Jarosławę Makus (nauczycielka wrocławskiego gimnazjum) w nowatorskim ujęciu. Reżyser Dariusz Taraszkiewicz uwspółcześnił dramat Zapolskiej - inność Hanki nie wynika z jej pozycji społecznej, lecz z faktu, że jest niepełnosprawna i dlatego nie akceptowalna przez Dulską. Sąsiadka, która chciała popełnić samobójstwo (zdradzona żona) to w sztuce sąsiad po zmianie płci, kołtuństwo Dulskiej bardzo widoczne w trakcie wizyty księdza – przykładów można mnożyć dużo. Sztuka daje dużo do myślenia, bowiem mimo upływu czas- niestety, nadal tkwi w nas opór przed „innością”, nie jesteśmy tolerancyjni. Aktorzy rewelacyjni, mimo, że grali nie tylko aktorzy zawodowi, ale również niepełnosprawni adepci sztuki teatralnej (wystąpili: Aniela Dulska – Renata Jasińska, Felicjan Dulski Alexandre Marquezy, Lokatorka, Ksiądz – Sylwester Różycki, Zbyszek – Maciej Sibilski, Hesia – Agata Obłąkowska-Woubishet, Mela – Joanna Gierdal, Juliasiewiczowa – Beata Lech-Kubańska, Tadrachowa – Jan Kot, Hanka I – Anna Rzempołuch, Hanka II – Alicja Idasiak, przyjaciele Hanki- Andrzej Kusiak, Marek Trociński, Dariusz Bajorczyk). Teatr Arka jest jedynym w Polsce teatrem, w którym na etatach są zatrudnieni także aktorzy niepełnosprawni. Na 30 osób, 13 to niepełnosprawni, zarówno w zespole aktorskim, jak i w dziale technicznym i administracji.  „Arka” na trwałe wpisała się w krajobraz kulturowy Wrocławia. Grają przez jedenaście miesięcy, miesięcznie dają po 15 przedstawień. Malutka scena i widownia (mieści do 70 osób) sprawia, że każde przedstawienie to wielkie przeżycie dla widzów, z racji bezpośredniego kontaktu z aktorami. Teatr powstał w 1993 r. z inicjatywy Renaty Jasińskiej i jej kolegów. Aktorzy odnoszą wiele sukcesów, ostatnio w Sarajewie, gdzie prezentowali „Statek szaleńców”. Gorąco polecam Teatr Arka i zachęcam do uczestnictwa w przedstawieniach – gwarancja niezapomnianych przeżyć na wysokim poziomie.

Główną atrakcją wyjazdu słuchaczy GUTW do Wrocławia było spotkanie z aktorami, po spektaklu, w trakcie którego dyr. R. Jasińska przybliżyła historię „Arki” i przedstawiła aktorów. Na Jej ręce Regina Kumala, prezes GUTW, przekazała bukiet kwiatów z życzeniami dalszych sukcesów. Potem odbyło się czytanie oryginału Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. I tak górowscy seniorzy świętowali Międzynarodowy Dzień Teatru.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
kalendarium miesięczne

  
Online: 7 odwiedzin: 9834943
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.