Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
sobota 20 lipca 2019  imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
Wiadomości gminne | Kultura | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia | UE - Projekty
znajdujesz się w:
Odnowa wsi
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt
UE-Projekty

  Wpisz swój adres email.
dopisz


Odnowa wsi

                GRUPY ODNOWY WSI

               W GMINIE GÓRA 

Lp

Nazwa Sołectwa

Grupa Odnowy Wsi

1.

Borszyn Mały

 

2.

Borszyn Wielki

 

3.

Bronów

 

4.

Brzeżany

 

5.

Chróścina

 

6.

Czernina

 

7.

Czernina Dolna

 

8.

Czernina Górna

 

9.

Glinka

 

10.

Gola Górowska

 

11.

Grabowno

 

12.

Jastrzębia

 

13.

Kłoda Górowska

 

14.

Kruszyniec

 

15.

Ligota

 

16.

Łagiszyn

 

17.

Nowa Wioska

 

18.

Osetno

 

19.

Osetno Małe

 

20.

Polanowo

 

21.

Radosław

 

22.

Rogów Górowski

 

23.

Ryczeń

 

24.

Sławęcice

 

25.

Stara Góra

 

26.

Strumienna

 

27.

Strumyk

 

28.

Sułków

 

29.

Szedziec

 

30.

Ślubów

 

31.

Wierzowice Małe

 

32.

Wierzowice Wielkie

 

33.

Witoszyce

 

34.

Włodków Dolny

 

35.

Zawieścice

 

 

 

 

potwierdzenie funkcjonowania Grupy Odnowy Wsi w sołectwie

 

 

 

 

IDEA PROGRAMU

,,Powiedz mi – zapomnę
Pokaż mi- zapamiętam
Pozwól mi uczestniczyć- zrozumiem
Pozwól mi to zrobić -będę się z tym utożsamiał”

Odnowa wsi, zapoczątkowana w województwie opolskim, jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych. Jest jednocześnie pierwszym programem, który na sołeckim poziomie zastosował metodę długoterminowego planowania strategicznego. Istotą programu jest pobudzenie społeczności sołeckiej i jej zaangażowanie w przedsięwzięcia dotyczące własnej wsi, co będzie skutkować zwiększeniem roli sołectw oraz dekoncentracją gminnych zadań. Program ten jest odpowiedzią na „umiastowienie” wsi, skierowany na oddolną  mobilizację zasobów wiejskich.
W Polsce trzy województwa realizują regionalne programy odnowy wsi. Pionierem jest województwo opolskie, gdzie od 1997r. funkcjonuje program. Bazą jego realizacji były doświadczenia Nadrenii – Palatynatu. Na dzień dzisiejszy ponad 60% sołectw opolskich uczestniczy w odnowie wsi.

Celem zainicjowania programu regionalnego była konieczność podjęcia działań na rzecz integracji społeczności wiejskich, waloryzacji przestrzeni wsi w zakresie infrastruktury technicznej i społecznej, krajobrazu, architektury i usług oraz realizacja przedsięwzięć podnoszących standard życia. Efektem miały być lepsze warunki do osiedlania, inwestowania, rozwoju usług, tworzenia miejsc pracy oraz zarobkowania poza rolnictwem.

Doświadczenia województwa opolskiego we wdrażaniu procesów odnowy wsi stały się wielkim impulsem i inspiracją podobnych działań w innych regionach Polski. Jego śladem poszły więc województwa śląskie i pomorskie. Największym sukcesem odnowy wsi w województwach, w których program jest realizowany jest zmiana świadomości mieszkańców, ich nastawienia do wspólnej pracy na rzecz swoich małych Ojczyzn, ponieważ głównym bogactwem każdego sołectwa są jego mieszkańcy. Należy im tylko w niewielkim stopniu pomóc, pokazać drogi wyboru, szanse jakie przed nimi stoją.

Celem nadrzędnym programu jest szeroko rozumiana poprawa warunków życia na wsi oraz ekonomicznej niezależności wsi. Stan ten można uzyskać poprzez trwałe upodmiotowienie społeczności lokalnych i stworzenie poczucia odpowiedzialności za przyszłość własnej wsi poprzez zapewnienie wiedzy, umiejętności i wsparcia zewnętrznego. Bazując na zasobach wsi, jej atutach powinien zostać osiągnięty stan, w którym mieszkańcy będą utożsamiać się ze swoją miejscowością, skutecznie wykorzystywać nabytą wiedzę a co za tym idzie umiejętnie pozyskiwać środki finansowe na realizację zaplanowanych wcześniej projektów. Odnowa wsi jako nurt rozwoju obszarów wiejskich zakłada rozwój oparty na specyfice i niepowtarzalnych walorach danej miejscowości.  

W związku z dużymi formatami plików Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi są one do wglądu w Wydziale Planowania i Realizacji Inwestycji. 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
kalendarium miesięczne

  
Online: 9 odwiedzin: 9834947
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.