Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
wtorek 21 maja 2019  imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Wiadomości gminne | Kultura | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia | UE - Projekty
znajdujesz się w:
Informacja o możliwości ubiegania się o e-dowód
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt
UE-Projekty

  Wpisz swój adres email.
dopisz


Informacja o możliwości ubiegania się o e-dowód

Od tego miesiąca można składać wnioski o wydawanie e-dowodu. Ten nowy dokument obok dotychczasowej funkcji potwierdzania tożsamości i obywatelstwa, a także uprawnienia do przekraczania granic niektórych państw, służyć ma również do uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

O e-dowód może ubiegać się każdy posiadacz dowodu osobistego dotychczasowego wzoru, nawet przed upływem ważności dotychczasowego dokumentu. Wymiana dowodu jest bezpłatna.

E-dowód będzie mógł być  wykorzystywany  do uwierzytelniania jego posiadacza w systemach teleinformatycznych w celu realizacji usług online.

Osoba ubiegająca się o e-dowód może także zgłosić żądanie umieszczenia w dowodzie osobistym certyfikatu podpisu osobistego (pkt  5 wniosku o wydanie dowodu osobistego). Nie jest to obowiązkowe i wymaga zgody osoby ubiegającej się o dowód. Dzięki temu rozwiązaniu dokument elektroniczny wysyłany do urzędu (podmiotu publicznego) będzie można podpisać używając do tego celu e-dowód. W przypadku podmiotu prywatnego podpisanie dokumentu takim podpisem będzie wymagało zgody na takie rozwiązanie obu stron.

Ponadto posiadacz dowodu osobistego, który będzie chciał mieć kwalifikowany podpis elektroniczny, będzie mógł do tego wykorzystać e-dowód. W e-dowodzie zostanie zapewniona przestrzeń na zamieszczenie elektronicznych danych, które umożliwią składanie takiego podpisu. Uzyskanie jednak tego podpisu będzie odbywało się na dotychczasowych warunkach, tj. poprzez wybór przez siebie dostawcy.

W przypadku czasowej utraty kontroli nad dowodem (posiadacz nie wie, gdzie jest dokument) będzie można zawiesić certyfikaty zamieszczone w dowodzie osobistym na okres 14 dni. Zawieszenie certyfikatów zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Po upływie 14 dni i niecofnięciu zawieszenia certyfikatów dowód osobisty zostanie automatycznie unieważniony. Czynności dokonane z użyciem e-dowodów, w okresie zawieszenia albo unieważnienia certyfikatów, nie wywołują skutków prawnych.

Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu, należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Ustalenie tych kodów odbędzie się w urzędzie przy odbiorze e-dowodu. Przy odbiorze dowodu osobistego przekazany będzie także kod PUK, o podobnym zastosowaniu jak w telefonie komórkowym, tj. po nieprawidłowym wpisaniu kodu PIN.


 

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
kalendarium miesięczne

  
Online: 12 odwiedzin: 9554271
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.