Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
sobota 17 sierpnia 2019  imieniny: Anita, Julianna, Jacek
Wiadomości gminne | Kultura | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia | UE - Projekty
znajdujesz się w:
Numeracja lokali w budynkach mieszkalnych
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt
UE-Projekty

  Wpisz swój adres email.
dopisz


Numeracja lokali w budynkach mieszkalnych

Gmina nie jest odpowiedzialna za numerację lokali w budynkach mieszkalnych. Na gminie spoczywa jedynie obowiązek ustalenia numerów porządkowych budynków. Numerację poszczególnych lokali w budynkach ustalają zazwyczaj zarządcy nieruchomości.

Zadania gminy w zakresie numeracji nieruchomości określają przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2101 ze zm.).  Jak wynika z art. 47a ust. 1 ustawy, do zadań gminy należy m.in. ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, a także umieszczanie i utrzymywanie w należytym stanie tabliczek z nazwami ulic i placów w miastach oraz innych miejscowościach na obszarze gminy.

Z kolei z art. 47a ust. 4 pkt 5) ustawy wynika, że wspomniana powyżej ewidencja miejscowości, ulic i adresów zawiera m.in. dane adresowe określające numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania. 

Numery porządkowe, o których mowa powyżej, ustala z urzędu lub na wniosek zainteresowanych podmiotów Burmistrz Góry, a o tych ustaleniach zawiadamia właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.

Jak wynika z przytoczonej regulacji, obowiązki gminy w zakresie numeracji nieruchomości dotyczą jedynie budynków, a nie lokali mieszkalnych. Oznaczeniem poszczególnych lokali w budynkach zajmują się bowiem zazwyczaj zarządcy bądź administratorzy tych budynków i gmina w te oznaczenia nie ingeruje.

W przypadku niezabudowanej działki gruntu nie ma możliwości nadania jej numeru porządkowego. Jeżeli właściciel nieruchomości niezabudowanej wystąpi do organu o ustalenie numeru porządkowego to rozstrzygnięcie sprawy zależy od stanu prawnego tej nieruchomości.

Działanie organu może być bowiem następujące:

  • „Wydana zostanie decyzja o odmowie nadania numeru porządkowego – jeżeli nieruchomość jest niezabudowana, nie została na niej rozpoczęta żadna budowa ani nie zostało wydane pozwolenie na budowę;
  • Organ nada numer porządkowy nieruchomości  – jeżeli wniosek dotyczy budynku prognozowanego do wybudowania, który jest ujęty w ewidencji miejscowości ulic i adresów prowadzonej przez gminę;
  • Organ nada numer porządkowy nieruchomości  – jeżeli wniosek dotyczy budynku nie ujętego w wyżej wymienionej ewidencji, którego budowa jest rozpoczęta – w takim wypadku organ wzywa wnioskodawcę do przedstawienia kopii mapy zasadniczej na której wykazany jest budynek w budowie.”

Wniosek o ustalenie numeru porządkowego można pobrać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Komunalnych tut. Urzędu /pok. 108/ bądź ze strony internetowej www.bip.gora.com.pl w zakładce Wykaz świadczonych usług -  Gospodarka lokalami.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
kalendarium miesięczne

  
Online: 24 odwiedzin: 9965262
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.