Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
poniedziałek 22 stycznia 2018  imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Wiadomości gminne | Kultura, oświata i sport | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia
znajdujesz się w:
DOBRE WIADOMOŚCI Z MINISTERSTWA
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt
  Wpisz swój adres email.
dopisz


DOBRE WIADOMOŚCI Z MINISTERSTWA

RZECZOWA ODPOWIEDŹ Z MINISTERSTWA

 

W dniu 27 lipca Burmistrz Góry otrzymała z Ministerstwa Infrastruktury pismo, dotyczące spornej linii kolejowej na trasie Bojanowo- Góra. Pismo datowane na 19 lipca, wysłane zostało bezpośrednio z Ministerstwa do Zbigniewa Szafrańskiego, Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i do wiadomości górowskich władz samorządowych.

 

 

Dokument nastraja optymistycznie, czytamy w nim bowiem takie oto sformułowania „linia ta może być zamknięta ze względów technicznych...Niemniej jednak ustawa zakłada możliwość wstrzymania postępowania likwidacyjnego, jeżeli właściwy miejscowo organ samorządu terytorialnego lub wskazany przez niego przedsiębiorca zapewni środki finansowe na pokrycie kosztów niepokrytych przychodami udostępniania przewoźnikom linii kolejowej lub odcinka linii kolejowej”.

I dalej „Utrzymaniem linii kolejowej nr 372 Bojanowo-Góra Śląska zainteresowana jest głównie Gmina Góra, która znajduje się na terenie Podstrefy „Góra” w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jest to administracyjnie wydzielona część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Jednakże, aby zainteresowanie przedsiębiorców do inwestowania na tym terenie nie zmalało, koniecznym jest posiadanie pełnego dostępu do infrastruktury technicznej, w tym  niezbędne jest utrzymanie przedmiotowej linii kolejowej. Gmina Góra charakteryzuje się wysokim bezrobociem i wszelkie propozycje podjęcia działań inwestycyjnych wpłynąć  mogą na jej rozwój i poprawę warunków materialnych mieszkańców. Dodatkowo, z uzyskanych stanowisk wynika, iż istnieje zainteresowanie  zarówno ze strony samorządu, jak i przewoźników wstrzymania procedury likwidacji przedmiotowej linii, a więc podjęcia działań zmierzających do prowadzenia towarowych przewozów kolejowych. Powiat górowski i Gmina Góra wyrażają zainteresowanie rewitalizacją  linii kolejowej nr 372 celem zapewnienia dogodnego połączenia ze stolicą województwa oraz  atrakcyjności gospodarczej dla podstrefy „Góra”.  Dlatego też Pani Irena Krzyszkiewicz  Burmistrz Miasta Góra zadeklarowała zamiar finansowania całości deficytu generowanego przez w.w. linię kolejową.

Mając powyższe na uwadze oraz kierując się ważnym interesem społecznym należy niezwłocznie:

1.       Umorzyć postępowanie likwidacyjne w sprawie likwidacji linii kolejowej nr 372 Bojanowo-Góra Śląska.

2.       Rozpocząć negocjacje z Panią Ireną Krzyszkiewicz Burmistrz Miasta Góra w sprawie umowy o finansowanie deficytu jaki generuje ww. linia kolejowa;

3.       Podjąć we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wszelkie niezbędne działania konieczne dla sprawnej realizacji inwestycji S-5 oraz budowy wiaduktu kolejowego nad tą drogą”.

Jak się okazuje, wizyta naszych samorządowców w Warszawie z dnia 15 lipca br. odniosła zamierzony efekt. Cieszy szybka reakcja Podsekretarza Stanu Andrzeja Massela w przedmiotowej sprawie. Mamy nadzieję, że dalsze kroki w celu utrzymania linii kolejowej będą również konstruktywne.

em

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
dokumenty do pobrania
 
DOBRE WIADOMOŚCI Z MINISTERSTWA
   
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
kalendarium miesięczne
  
Online: 15 odwiedzin: 7334229
© 2005 - 2018 Góra. All rights reserved.