Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
środa 23 stycznia 2019  imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Wiadomości gminne | Kultura, oświata i sport | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia
znajdujesz się w:
Esperancka współpraca
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt


  Wpisz swój adres email.
dopisz


Esperancka współpraca

Coraz bardziej rozwija się współpraca pomiędzy Górą  a miastem Herzberg am Harz. Współpraca ta opiera się przede wszystkim na propagowaniu i nauczaniu języka esperanto. W Górze od półtora roku działa Klub Esperanto. W ramach jego działalności prowadzone są kursy języka esperanto w siedzibie przy ulicy Sportowej, a także w szkole podstawowej nr 1 w Górze i szkole podstawowej w Ślubowie. W tym roku kolejni nowi uczniowie zasili esperantystów. W tym roku również, w okresie wakacyjnym esperantyści mieli okazję wyjechać na językowy obóz szkoleniowy do Herzbergu, a wyjazd sfinansowany został przez oba miasta i Fundację Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży. W ten sposób gmina Góra realizuje pilotażowy program - projekt miast partnerskich. Jest to pionierski projekt i polega na użyciu w kontaktach międzynarodowego języka esperanto. Gorącym zwolennikiem realizacji takiej współpracy jest burmistrz Herzbergu -  Gerhard Walter, ponieważ podstawowym problemem we współpracy stał się brak znajomości języka partnera, co  znacznie ograniczało kontakty obu społeczności na szerszą skalę. Użyty do kontaktów neutralny język międzynarodowy ma tę sytuację zmienić. Do takiego rozwiązania przekonuję również silne środowisko esperanckie, skupione w Interkultura Centro Herzberg (www.ic-herzberg.de).
W ramach rozwijania esperanckiej współpracy i intensywnej wymiany korespondencji, Klaus Leith – esperantysta z Kolonii, przysłał niedawno kasetę z lekcjami esperanto i kasetę z piosenkami w tym języku. W liście do pani Teresy Sibilak przekazał ciekawe dla nas informacje, podając nawet stronę internetową, na której opisano Górę (http://www.polskieradio.pl/polonia/article.asp?tId=39523 ). Ponadto program esperanckiej współpracy Góry i Herzbergu został przedstawiony na Międzynarodowym Kongresie Esperanto we Florencji przez Zofię Korody - szefową Esperantystów na region Gór Harzu. Pilotażowy projekt podjęty przez władze Góry i Herzbergu odpowiada na pojawiającą się coraz mocniej w Zjednoczonej Europie potrzebę poczucia tożsamości „My - Europejczycy”. Jest więc duża szansa, że będzie on dofinansowany z funduszy Wspólnoty Europejskiej. W Europarlamencie polska eurodeputowana, Małgorzata Handzlig zabiega o to, aby esperanto stało się językiem zjednoczonej Europy. Jest to również wielka promocja naszego miasta, wykraczająca poza granice Polski. Pierwsze Międzynarodowe Spotkania Esperantystów w Górze odbyły się w dniach 23-25 czerwca tego roku. Spotkanie to było szeroko opisywane w niemieckiej prasie  i wysoko ocenione przez entuzjastów esperanto. Góra okazała się dla nich bardzo interesującym dla rozwoju tego języka miastem. Dla 40 gości najważniejsze było to, że często używano esperanto jako mostu porozumienia. Bardzo podobało się także wspólne grillowanie z burmistrzem Góry, wizyta w pasiece i obchody Nocy Świętojańskiej w Starej Górze. Uczestnicy Spotkania uznali wydarzenie za nasz wielki sukces i zachęcają górowskich esperantystów do kontynuowania działalności.

 

 

 

 

 


 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
kalendarium miesięczne
  
Online: 17 odwiedzin: 8856969
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.