Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
niedziela 21 kwietnia 2019  imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Wiadomości gminne | Kultura | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia | UE - Projekty
znajdujesz się w:
Jest narzędzie porozumienia!
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt
UE-Projekty

  Wpisz swój adres email.
dopisz


Jest narzędzie porozumienia!

Jest narzędzie porozumienia !


Wydarzeniem była w ostatni weekend w Górze wizyta oficjalnej delegacji zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Herzberg am Harz. Goście z Niemiec przybyli do Góry w ramach rewizyty, gdyż w ubiegłym roku w dniach 17-19 września sami byli gospodarzami spotkania w Herzbergu. Już wtedy pojawiły się w rozmowach zaczątki myślenia o realizacji pilotażowego projektu współpracy miast partnerskich, do którego bardzo zapalił się burmistrz Herzbergu Gerhard Walter. Do takiego rozwiązania przekonywało go miejscowe środowisko esperanckie skupione w Interkultura Centro Herzberg (www.ic-herzberg.de).


Pionierskość projektu ma polegać na użyciu w kontaktach międzynarodowego języka esperanto. Jest to próba odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie społeczności obu miast, dla których podstawowym problemem we współpracy stał się brak znajomości języka partnera. A to znacznie ograniczało kontakty obu społeczności na szerszą skalę.


Pomysł na nową jakość tej współpracy, firmowany nazwiskiem Petera Zilvara z Herzbergu, nazywa się ESPERANTO. Użyty do kontaktów neutralny język międzynarodowy ma tę sytuację zmienić.
Współpraca bliźniacza obu miast, które mają „górę” w swojej nazwie (berg - góra z niem.), została zapoczątkowana przed kilkunastu laty. Jej inicjatorem był głównie Gűnter Rasper – były mieszkaniec tego dolnośląskiego miasteczka. Z ofertą współpracy trafił on do ówczesnego burmistrza Góry Tadeusza Tutkalika. Już wtedy do pojedynczych esperantystów z Góry odzywali się esperantyści z Herzbergu.
Oficjalną umowę o współpracy bliźniaczej obu miast podpisano 23.10.1993 r. W ciągu kilkunastu lat prowadzono głównie wymianę kulturalną i wymianę młodzieży a także zapoczątkowano kontakty na polu sportowym. Ostatnio mówi się o wymianie grup biegaczy obu miast i ich udziale w imprezach sportowych organizowanych w Górze i Herzbergu.


Marcowa wizyta burmistrza Herzbergu Gerharda Waltera w Górze poprzedzona była intensywnym rozpoznaniem mailowym sytuacji esperanta w okolicy. Okazało się wtedy, że w samej Górze aktywnych esperantystów właściwie nie ma. Najbardziej zapalona esperantystka, Alfreda Onufrejczyk zmarła kilka tygodni wcześniej, a pozostali byli w rozproszeniu, oficjalnej grupy nie było. W takiej sytuacji powiadomieni o zapotrzebowaniu esperantyści z Wrocławia uruchomili kontakty w pobliżu Góry. Najbliżej był Andrzej Szczudło ze Wschowy, który na spotkanie w Górze zaprosił innych esperantystów lubuskich; Andrzeja Kiszkiela z Lubska, Bożenę Pietrzyk z Nowej Soli i Władysławę Kujaczyńską z Zielonej Góry. Wspólnie z esperanckim wsparciem z Wrocławia w osobach prezesa Śląskiego Związku Esperanckiego - Adama Pleśniara oraz jego członków; Edwarda Wojtakowskiego, Bogdana Dembca i Andrzeja Pękalskiego, w sobotę 19 marca br. w restauracji „Opus” esperantyści lubuscy usiedli do rozmów z Petrem i Ursulą Zilvar z Herzbergu. Wkrótce okazało się, że jest też przy stole esperantystka rodzimego chowu, pochodząca z Góry studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego – Katarzyna Dziemierz.
W czasie kiedy burmistrzowie obu miast bliźniaczych omawiali z radnymi szanse na współpracę turystyczną, okrągły stół w „Opusie” grzał się od pomysłów na wprowadzenie esperanta. Ustalono, że możliwe jest wprowadzenie nauczania języka międzynarodowego w Górze, od zaraz. Miałaby je prowadzić Bożena Pietrzyk z Nowej Soli – emerytowana dyrektor szkoły w Siedlisku. W pierwszej kolejności objęci mieli być nią nauczyciele, którzy na pogłębienie swojej wiedzy wyjechaliby latem do Centrum Interkulturalnego w Herzbergu. Już jesienią br., na początku roku szkolnego mogliby oni podjąć nauczanie języka międzynarodowego w szkołach. Kalendarz tych działań wydaje się wyjątkowo napięty, ale sceptyków uspokajamy, że – wg oceny specjalistów – do nauczenia się Esperanta wystarczy 20% czasu poświęcanego na inny język. Ponadto, jeśli ktoś już uczył się jakiegoś języka obcego, potrafi zrozumieć 20% słownictwa esperanckiego.
W czasie przerwy w obradach esperantyści wybrali się na położoną w centrum miasta ulicę noszącą imię twórcy języka międzynarodowego Esperanto - Ludwika Zamenhofa, gdzie zrobiono kilka pamiątkowych zdjęć.
Pilotażowy projekt podjęty przez władze Góry i Herzbergu am Harz odpowiada na pojawiającą się coraz mocniej w Zjednoczonej Europie potrzebę poczucia tożsamości „My - Europejczycy”. Jest więc duża szansa, że będzie on dofinansowany z funduszy Wspólnoty Europejskiej. Jako rekomendację warto podać, że Esperanto uznane i polecane jest przez UNESCO.
Pod koniec obrad w restauracji OPUS pojawił się burmistrz Góry Tadeusz Wrotkowski, który wspólnie z burmistrzem Herzbergu Gerhardem Walterem potwierdził nadzieje esperantystów na szybkie tempo realizacji ambitnego projektu obu miast, partnerstwa „po esperancku”. Zadeklarował chęć współpracy i pomoc w dotarciu do kręgu potencjalnych adeptów esperanta pierwszego rzutu; nauczycieli języków obcych, osób które już się esperanta uczyły, harcerzy, sportowców, członków stowarzyszeń, no i urzędników. Projekt zakłada też dotarcie z ofertą nauki do środowiska katolickiego.
Tak więc z nadzieją wyjeżdżali z Góry esperantyści, tym większą, że ich kręgi obiecał zasilić burmistrz Walter, deklarując swój udział w kursie jeszcze w tym roku.
Andrzej Szczudło - Wschowa


 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
kalendarium miesięczne

  
Online: 16 odwiedzin: 9380903
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.