Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
niedziela 21 kwietnia 2019  imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Wiadomości gminne | Kultura | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia | UE - Projekty
znajdujesz się w:
WIZYTA DELEGACJI Z HERZBERGU AM HARZ
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt
UE-Projekty

  Wpisz swój adres email.
dopisz


WIZYTA DELEGACJI Z HERZBERGU AM HARZ

WIZYTA DELEGACJI Z HERZBERGU AM HARZ

W dniach 18-20 Gmina Góra gościła 4-osobową delegację z gminy Herzberg am Harz. Delegacji przewodniczył Burmistrz Gerhard Walter. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń w zakresie turystyki. Jak poinformował Burmistrz Walter na spotkaniu z radnymi i naczelnikami wydziałów Urzędu, gmina Herzberg am Harz ma do zaoferowania 80 tys. miejsc noclegowych. Oferta turystyczna nastawiona jest na turystów – spacerowiczów, rowerzystów i narciarzy, a także kuracjuszy. Uzupełnieniem oferty turystycznej są: tereny zielone, basen kąpielowy, korty tenisowe, pola golfowe, koncerty artystyczne. W ambitnym zamiarze jest budowa krytego stoku narciarskiego. Jak przyznał turystyka nie przynosi gminie dużych dochodów. Natomiast nakłady na turystykę są spore. W momencie kiedy objął stanowisko Burmistrza przed kilkoma laty bardzo dużo środków gmina ponosiła na reklamę i promocję z myślą o turystach. Nie przyniosło to jednak spodziewanego efektu. Dużo korzystniejsze dla gminy jest powstanie nowego zakładu produkcyjnego.

 Przykładowo poinformował, że 3 największe firmy w Herzbergu przynoszą budżetowi gminy 65% dochodów, a gdy weźmie się pod uwagę 6 największych zakładów pracy, to przynoszą one dochód 85%. Dlatego Burmistrz Walter sugerował Górze, by bardzo ostrożnie inwestować w turystykę. Znacznie bardziej korzystne z punktu widzenia gminy jest pozyskanie dobrego inwestora, niż szukanie dochodów w turystyce.


Równolegle do tego spotkania prowadzone były w drugiej grupie rozmowy na temat możliwości nauki w Górze języka esperanto, który mógłyby stanowić język pomocniczy we wzajemnych kontaktach gmin. Jako zachętę do nauki tego języka Pan Peter Zilvar z Centrum Esperanto w Herzbergu posłużył się przykładem, że dla dobrego nauczenia się jezyka angielskiego potrzeba, jak wykazują badania, 10 lat, a do tego by dobrze posługiwać się jezykiem esperanto - 2 lata.


Poza tymi rozmowami delegacja z Herzbergu gościła w gospodarstwie rolnym Państwa Kobusów z Rogowa Górowskiego, zapoznała się z prowadzonymi przez gminę inwestycjami, a także uczestniczyła w występie zespołu Arka Blues.


Poza wymianą doświadczeń w zakresie możliwości rozwoju turystyki w Gminie Góra oraz ustaleniami w zakresie nauki języka esperanto Burmistrzowie Wrotkowski i Walter uzgodnili możliwość wymiany grup sportowców – biegaczy. Ponadto Burmistrz Wrotkowski zaprosił Burmistrza Waltera do złożenia wizyty w sierpniu podczas Dożynek Gminnych, które będą miały miejsce w Starej Górze.

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
kalendarium miesięczne

  
Online: 14 odwiedzin: 9380666
© 2005 - 2019 Góra. All rights reserved.